15 49.0138 8.38624 arrow 0 bullet 0 4000 1 0 horizontal http://dobrainwestycja.pl 300 4000
Jak dobrze zainwestować?

Jak szukać okazji mieszkaniowej do inwestycji?

9 stycznia 2016
994 Wyświetleń
WYKORZYSTAJ OKAZJĘ – MOŻLIWE POWODY SPRZEDAŻY MIESZKAŃ: Rozwody, zły stan mieszkania, konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych na remont, przeprowadzka, przeinwestowanie, złe zarządzanie, długi, potrzeba szybkiej gotówki, presja czasu, otrzymany spadek, duża odległość między miejscem zamieszkania a sprzedawanym mieszkaniem, powieszenie rodziny, choroby Kilka udanych decyzji inwestycyjnych – to wszystko czego potrzebujesz. „Warren Buffet”  Jak ustrzelić okazję? Poszukiwanie mieszkanie...

WYKORZYSTAJ OKAZJĘ – MOŻLIWE POWODY SPRZEDAŻY MIESZKAŃ:

Rozwody, zły stan mieszkania, konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych na remont, przeprowadzka, przeinwestowanie, złe zarządzanie, długi, potrzeba szybkiej gotówki, presja czasu, otrzymany spadek, duża odległość między miejscem zamieszkania a sprzedawanym mieszkaniem, powieszenie rodziny, choroby

Kilka udanych decyzji inwestycyjnych – to wszystko czego potrzebujesz.
„Warren Buffet”

 Jak ustrzelić okazję?

  • Poszukiwanie mieszkanie obciążonego dużą hipoteką. Właściciel takiego mieszkanie będzie zdeterminowany do sprzedaży (np. groźba licytacji komorniczej w przypadku nie uregulowania należności). Składasz ofertę poniżej wartości rynkowej danej nieruchomości. Taka forma działania pozwala pomóc dłużnikowi wyjść z jego długów i uniknięcia licytacji komorniczej za znacznie mniejszą wartość. W efekcie możesz zyskać mieszkanie zdecydowanie poniżej wartości rynkowej
  • Wygraj wiedzą o możliwościach przekształcenia. Pozornie typowa oferta sprzedającego dla Ciebie może okazać się świetną inwestycją w której dostrzeżesz potencjał do wykorzystania i podniesienia wartości nieruchomości. Przykładowo kupujesz mieszkanie 100m2, które po zweryfikowaniu rzutu budynku, aspektów prawnych, pozwala Tobie na przekształcenie mieszkania na 2 lub 3 mniejsze, niezależne mieszkania. Analogiczna sytuacja dotyczy mieszkań 1,2,3-pokojwoych (i większych), w których można podzielić pokoje na mniejsze, niezależne lub lepiej zagospodarować ich przestrzeń (przeniesienie/podział kuchni, przeniesienie WC, adaptacja korytarza) tworząc dodatkowe, nowe pokoje.
  • Deweloper – końcówki serii, mieszkania z mniej atrakcyjną lokalizacją. Skontaktuj się z deweloperem, który prowadzi sprzedaż od dłuższego czasu lub dopiero rozpoczyna ich sprzedaż. Zapytaj o promocyjne mieszkania, które do tej pory z pewnych przyczyn nie zostały sprzedane lub zarezerowane. Mniej atrakcyjne położenie może zdecydowanie wpłynąć na negocjację i obniżenie ceny zakupu a jednocześnie nie będzie miało żadnego wpływu na zainteresowanie najemców atrakcyjnym mieszkaniem.
  • Gorszy widok i położenie ale lepsza cena. Jeżeli zakup nieruchomości jest inwestycją mieszkaniową pod wynajem często dla wynajmującego nie stanowi żadnego problemu mieszkanie z „gorszym widokiem za oknem” czy też jego umiejscowienie np. na partnerze. Aspekty takie mogą jednak zdecydowanie wpłynąć na niższą cenę nieruchomości, która uzyska większą rentowność naszej inwestycji.
  • Adaptacja pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Strych, duże powierzchnie gospodarcze, poddasza, lokale piwniczne. W budynkach często znajdują się niewykorzystane pomieszczenia ogólnie dostępne dla mieszkańców. Zarząd za zgodną obecnych mieszkańców może zdecydować się na ich sprzedaż. Przestrzenie takie można kupić relatywnie tanio, jednak wiąże się to z koniecznością wielu zmian, remontu i przebudowy. Zmiany te przeważnie są zdecydowanie większe niż zwykły remont mieszkania ze względu na konieczność np. podniesienia dachu, ocieplenia, dodatkowej instalacji lub aranżacji niestandardowych kształtów powierzchni lub skosów.
  • Kilku spadkobierców do otrzymania spadku. Najczęstszym rozwiązaniem jest w tym wypadku szybka sprzedaż mieszkania oraz podział pieniędzmi między spadkobiercami. Sprzedającym przeważnie bardzo zależy na szybkiej finalizacji transakcji stąd szanse na bardzo korzystny zakup rosną.
  • Zakup mieszkania z problemami prawnymi. Wiele problemów dla jednych nierozwiązywalnych dla innej osoby są standardową procedurą, którą wystarczy wykonać. Nieuregulowany stan prawny mieszkania, więcej właścicieli niż sprzedających, mieszkania z zadłużeniami właścicieli, lokator przydzielony czasowo na użytkowanie lokalu i inne. Często warto zainteresować się tego typu okazjami, ale pamiętaj zachować zdwojoną czujność.
  • Aukcje komornicze. Przykra sytuacja dla sprzedającego może okazać się dobrą okazją na kupno przecenionego mieszkania dla kupującego. Najczęstszym powodem obniżki ceny za nieruchomość jest odzyskanie długu zaciągniętego na jej zakup. W efekcie odkupujemy mieszkanie od nierzetelnego względem banku kredytobiorcy. Niestety takich okazji na polskim rynku nie ma zbyt dużo, że względu na starania egzekwowania przez banki swojej należności i próbie uniknięcia konieczności egzekucji komorniczych.
  • Propozycja finalizacji za gotówkę. Jest to bardzo silna karta przetargowa pozwalająca na szybką finalizację transakcji. Stanowi zdecydowaną przewagę nad osobami ubiegającymi się o dość czasochłonny proces kredytu na zakup mieszkania. Taka przewaga pozwala na składanie bardziej odważnych finansowo propozycji zakupu mieszkania nawet poniżej wartości rynkowej. W przypadku braku większego zainteresowania innych podmiotów tą samą nieruchomością właściciele często godzą się na niższe wynagrodzenie i szybką finalizację transakcji celem szybkiego zakończenia tego procesu.
  • Bezpośredni kontakt ze sprzedającym. Czasami warto skontaktować się prywatnie z właścicielami, poznać ich powody sprzedaży, historię. Pozyskanie dobrych relacji w właścicielem często owocuje lepszą ofertą cenową w połączeniu z chęcią szybkiej finalizacji transakcji bez pośredników. Jak uzyskać kontakt do sprzedającego? Podpytaj sąsiadów/znajomych, zidentyfikuj mieszkanie poprzez jego cechy charakterystyczne w ogłoszeniu np. widok z okna, charakterystyczne firanki, mapy google, google street view itp. często mogą pozwolić namierzyć daną nieruchomość. Możesz również skorzystać z pomocy „podstawionego znajomego”, który po spotkaniu z pośrednikiem sprzedaży przekaże nam informacje o adresie nieruchomości.
  • Oczy szeroko otwarte.  Źródła ciekawych informacji mogą być wszędzie: słup reklamowy, sąsiedzi, znajomi, zaprzyjaźniony fryzjer lub krawcowa, ogłoszenia na nieruchomościach, portale ogłoszeniowe i aukcyjne, ogłoszenia w prasie. Pytaj, szukaj, przeglądaj.
  • Dobry pośrednik/Agencja nieruchomości. Dobry, zaprzyjaźniony pośrednik dysponuje często ogłoszeniami z pierwszej ręki, które nie zostały jeszcze opublikowane w internecie, są okazjonalne, jednak wiążą się często z koniecznością podejmowania szybkich decyzji i finalizacji transakcji. \
    Kim jest dobry pośrednik oraz jak ich szukać opisywaliśmy w artykule: http://dobrainwestycja.pl/czy-warto-skorzystac-z-uslug-posrednika-nieruchomosci/

Jak szybko poznać orientacyjną wartość nieruchomości?

Kontakt z różnymi agencjami nieruchomości, przedstawienie konkretnych parametrów poszukiwań. W efekcie otrzymamy oszacowaną wartość tego typu nieruchomości z niezależnych źródeł. Wartość warto uśrednić lub lekko zaniżyć. Możemy również przeglądać ogłoszenia nieruchomości o podobnych parametrach na portalach z ogłoszeniami, portalach aukcyjnych, w prasie itp. Każde takie działanie da nam orientacyjny obraz wartości podobnej nieruchomości.

Gdzie szukać okazji?

Gdzie szukać okazji?

  • Internet (portale ogłoszeniowe, portale aukcyjne, przetargi, licytacje, fora dyskusyjne, lokalne społeczności Facebook na temat wynajmu w danej miejscowości)
  • Prasa lokalna, sekcje nieruchomości
  • Znajomi, rodzina, zaprzyjaźniony fryzjer, sprzedawczyni, krawcowa, listonosz, ksiądz i inne osoby mające dostęp do wymiany danych z klientami
  • Bezpośrednie adresy mieszkań
  • Wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe
  • Urząd miasta
  • Agencje nieruchomości
  • Departament ubezpieczenia nieruchomości
  • Agencje ubezpieczeniowe
  • PKP (często posiada nieruchomości z przydziału pracowników)
  • Komornicy, licytacje komornicze, miejsca publikacji ogłoszeń przez komorników
  • Poszukiwanie ogłoszeń na oknach, klatkach schodowych, balkonach, słupach informacyjnych itp. (jeżeli znajdziesz stare ogłoszenie sprzedaży na nieruchomości np. przy okazji spaceru w interesującej Ciebie lokalizacji  to istnieje szansa, że cena sprzedaży będzie atrakcyjna ze względu na brak aktualnego zainteresowania nieruchomością)
  • Dzwoń, pytaj, rozmawiaj – to nic nie kosztuje a możesz dowiedzieć się o interesującej ofercie.
Komentarze 0

Dodaj